اسید نیتریک

نام ماده: اسید نیتریک
فرمول شیمیایی : HNO3
درصد خلوص : 53%
ویژگی ظاهری: مایع شفاف و بی رنگ
بسته بندی : حواله
برند: پتروشیمی شیراز

اسید نیتریک (اسید ازته- جوهر شوره یا نیترات هیدروژن) مایعی بی رنگ با خاصیت اسیدی بسیار قوی است.فرمول شیمیایی آن HNO3 بوده و به شدت اکسید کننده است. و در ترکیب با مواد سوختنی، انواع الکل ها و یا مواد احیا کننده و ترکیبات قابل احتراق تولید گرما کرده و یا بسوزد و منفجر شود.

اسید نیتریک در فرآیندهای متعدد شیمیایی ، تولید محصولات آلی و سایر کاربردهای صنعتی مصرف می شود. که از جمله آنها می توان به نیترو کلرو بنزن ، نیترات سلولز ، نیتروپارافین ها ، مواد انفجاری مختلف ، فرآوری اورانیوم و سایر کودهای شیمیایی اشاره کرد.

از جمله کاربردهای دیگر این محصول می توان گفت که اسید نیتریک برای خالص سازی فلزاتی چون طلا و پلاتین استفاده می شود. همچنین برای حل کردن فلزات نامحلولی مثل نقره به کار می رود که با تشکیل نیترات نقره می توان از آن در عکاسی استفاده کرد. از اسید نیتریک می توان در بازیافت پلاتین استفاده کرد و از آنجا که تمامی نیترات های فلزی محلول هستند می توان به این وسیله ، اورانیوم را به صورت خالص تهیه کرد که در نیروگاه های اتمی کاربرد دارد.

به دلیل خاصیت خورندگی قوی قادر به انحلال تمامی فلزات به جز طلا می باشد که به همین دلیل از آن در استخراج طلا استفاده می شود.

از این اسید در تولید نیترات آمونیوم که یکی از انواع کودهاست استفاده می شود.  اسید نیتریک در تولید رنگ، دارو، مواد منفجره و ... به عنوان واکنشگر کاربرد دارد.

شرکت شیمی پل تامین کننده ی نیتریک اسید از پتروشیمی های داخلی است . جهت اطلاع  از قیمت روز و یا خرید این محصول میتوانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.