شیمی پل شیمی پل

هیدروکسید پتاسیم (پتاس)

نام ماده: هیدروکسید پتاسیم
فرمول شیمیایی: KOH
برند: UNID کره - برند های چینی
نوع بسته بندی:کیسه 25 کیلوگرمی

هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم چیست؟

هیدروکسید پتاسیم (پتاس) با فرمول شیمیایی (KOH)  و ظاهر جامد و سفید رنگ یکی از قوی ترین ترکیبات قلیایی است که به شکل گسترده در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ویژگی های هیدروکسید پتاسیم

KOH از پایداری حرارتی بالایی برخوردار است. پتاسیم خالص بسیار بسیار واکنش پذیر است و به شکل آزاد در طبیعت یافت نمی شود. این ماده در نمک های یونی و برخی از مواد معدنی موجود است. شکل خالص آن از طریق الکترولیز هیدروکسید یا کلرید به دست می آید.

اولین بار در سال 1807 توسط سر همفری دیوی از طریق الکترولیز جدا شد. در واقع این فلز اولین عنصری بود که از طریق الکترولیز یافت شد.

 

کاربردها

از هیدروکسید پتاسیم در تولید انواع شوینده و صابون استفاده می شود. صابون های تولید شده با این ماده نرم تر از صابون های تولید شده هیدروکسید سدیم هستند و به دلیل حلالیت بیش تر ، به آب کمتری نیاز داشته و ماده ی شوینده ی بیش تری نسبت به سایر صابون ها دارند.

عمده ی مصرف این ترکیب قلیایی در کشاورزی است زیرا پتاسیم یکی از عناصر غذایی اولیه اصلی برای گیاهان است. کودهای حاوی پتاسیم بعد از کودهای نیتروژن دار و کودهای حاوی فسفر ، سومین کود پر مصرف در کشاورزی هستند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم این ترکیب تولید سایر ترکیبات پتاسیم مانند پرمنگنات پتاسیم ، کربنات پتاسیم ، فسفات های پتاسیم و ... است.

همچنین در صورت رعایت میزان استاندارد مصرف می توان از آن در صنایع غذایی هم استفاده نمود.

به طور کلی می توان گفت عمده مصرف این ماده در تولید کود مایع ، محافظت از محصولات ، تولید صابون ، تصفبه آب ، تولید جوهر چاپ و ... می باشد.

 

 

شرایط نگهداری

این ماده باید در محل خشک ، خنک و به دور از حرارت نگهداری شود.

 

ایمنی

با توجه به سمیت این ترکیب توصیه می شود در هنگام کار از تجهیزات ایمنی از جمله عینک ، دستکش ، ماسک و ... استفاده شود. بلعیده شدن آن موجب سوزش مری و معده ، استفراغ و ترشح زیاد بزاق دهان می شود.

همچنین استنشاق آن باعث آسیب به دستگاه تنفس و بیماری آسم می شود.

 

خرید پتاس

پتاس یک ترکیب شیمیایی وارداتی است که جهت تهیه آن می توانید با واحد فروش مواد شیمیایی شرکت شیمی پل به شماره تلفن های 88616245 و 88617014 داخلی 1 تماس حاصل فرمایید.