شیمی پل شیمی پل

بوتیل گلایکول

نام ماده: بوتیل گلایکول
فرمول شیمیایی: C6H14O2
ویژگی ظاهری: مایع بی رنگ
برند: چین
نوع بسته بندی: بشکه 180 لیتری

بوتیل گلیکول

بوتیل گلیکول چیست؟

بوتیل گلیکول یا 2 بوتوکسی اتانول مایعی بی رنگ ، روغنی و محلول در آب است که به عنوان حلال در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتیل گلیکول الکلی طبیعی است که از نفت استخراج می شود.

 

ویژگی های بوتیل گلیکول

بوتیل گلیکول ماده ای با بوی ملایم است که همین ویژگس باعث می شود از این ماده به عنوان حلالی پر کاربرد و بدون جایگزین در بسیاری از صنایع ، از جمله ساخت رنگ و رزین استفاده شود.

این حلال دارای خواصی همچون نقطه جوش بالا ، فراریت پایین و بویی ملایم است. بوتیل گلیکول به دلیل داشتن یک عامل الکلی و دو عامل اتری در ترکیب خود ، قابل انحلال در اکثر حلال های قطبی و غیر قطبی است.

کاربردها

  1.        استفاده در صنعت رنگ و رزین

بوتیل گلیکول به دلیل فراریت کم می تواند موجب بهبود غلظت و زمان خشک شدن شود.

  1.        استفاده در ترکیب انواع شوینده

با توجه به خاصیت انحلال چربی ها در اکثر شوینده های خانگی از جمله شیشه پاک کن ها ، اسپری ها ، صابون ها و ... استفاده می شود.

  1.        تولید مواد آرایشی و بهداشتی

به دلیل خاصیت نرم کنندگی و محافظت از پوست در محصولات آرایشی و بهداشتی به کار گرفته می شود.

  1.        به دلیل نقطه خود اشتعالی بالا، نقطه انجماد پایین و نقطه اشتعال مشابه دیزل به عنوان مکمل گازوئیل هم مصرف می شود.
  2.        این ماده ، ماده ی شروع کننده برای تولید بوتیل گلیکول استات است.

 

 

شرایط نگهداری

بوتیل گلیکول باید در دمای کمتر از 40 درجه سانتی گراد و محیط خشک و فاقد رطوبت نگهداری شود. با توجه اینکه به محض باز کردن محفظه اصلی بوتیل گلیکول با رطوبت هوا واکنش می دهد و پروکسید ها را تولید می کند. از همین روی توصیه می شود انتقال محصول به سرعت انجام گیرد.

 

ایمنی

بوتیل گلیکول موجب بروز التهاب و سوزش در پوست و چشم ها و همچنین حساسیت در دستگاه تنفسی می شود. بلعیدن این ماده می تواند علائمی مانند سردرد، سرگیجه و حالت تهوع را به وجود آورد.

با توجه به تمام عوارض ذکر شده با توصیه می شود از مجاورت طولانی مدت با بوتیل گلیکول خودداری نموده و در مدت تماس با این ماده از تجهیزات ایمنی استفاده شود.

 

خرید بوتیل گلیکول

بوتیل گلیکول در دسته مواد شیمیایی وارداتی قرار می گیرد که قابل تامین و عرضه در شرکت شیمی پل می باشد. جهت اطلاع از موجودی و خرید این حلال صنعتی با شماره های 88616245 و 88617014 ، واحد فروش مواد شیمیایی تماس حاصل فرمایید.